W Częstochowie zaczęła się 3. edycja projektu mającego służyć dialogowi między samorządem a lokalnym biznesem. To inicjatywa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Center for International Private Enterprise.
„Kodeks Dobrych Praktyk – dialog społeczny pomiędzy samorządem a biznesem” to projekt zainicjowany w marcu 2022 roku przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) oraz Center for International Private Enterprise (CIPE) – międzynarodową instytucję działającą na rzecz przedsiębiorców. Projekty takie przeprowadzono już w kilku krajach – w naszym sąsiedztwie m.in. w Czechach.
Celem jest wspieranie dialogu między przedsiębiorcami a samorządami miast. Inicjatywa ma być odpowiedzią na to, że w Polsce tylko niektóre gminy podejmują odpowiednie działania wspierające przedsiębiorczość i wykorzystują dostępne do tego narzędzia. Projekt ma więc stymulować powstawanie i wdrażanie systemowych, skoordynowanych rozwiązań w zakresie dialogu z lokalnym biznesem.
Kontynuacja projektu – jego 3. edycja – dotyczy Częstochowy i Katowic (wcześniej trafił też do Łodzi). By rozpoznać potrzeby oraz zbadać rynek, ZPP zlecił w tych trzech ośrodkach badania relacji między biznesem a władzami samorządowymi. Badania wykonała firma badawcza Maison and Partners. W efekcie powstały trzy raporty, prezentujące wyniki uzyskane wśród przedsiębiorców z danego miasta na tle ogółu przedsiębiorców z trzech badanych lokalizacji. Można się z nimi zapoznać na stronie częstochowskiego ZPP.
Projekt opiera się na współpracy w sferze promocji i wsparcia przedsiębiorczości, a także w działaniach na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności, z akcentem na sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Współpraca ta ma obejmować w szczególności wzajemne wsparcie w wybranych działaniach promocyjnych, wspólną organizację wydarzeń, wymianę doświadczeń istotnych z punktu widzenia rozwoju gospodarczego oraz działania na rzecz tworzenia dostępnego systemu wsparcia MŚP.
W tym roku Związek Przedsiębiorców i Pracodawców-Częstochowa wychodzi z ,,Kodeksem Dobrych Praktyk” także do gmin Subregionu Północnego Województwa Śląskiego. Do projektu dołączają m.in. Gmina Dąbrowa Zielona, Blachownia, Rędziny czy Starostwo Powiatu Kłobuckiego.
W lipcu elementem projektu były warsztaty wokół efektywnej komunikacji i budowania relacji. Gościem była Ewa Czerwińska – dyrektor Departamentu Relacji z ZPP, a same warsztaty poprowadziła Gabriela Gab – trenerka biznesu. Na spotkaniu obecni były przedstawicielki Częstochowy, gmin Dąbrowa Zielona i Blachownia oraz częstochowskiego Powiatowego Urzędu Pracy i częstochowskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.
Na zdjęciach obok: lipcowe warsztaty w ramach projektu (fot. organizatora)